Home / آموزش چاپ / چاپ دیجیتال یا همان چاپ فوری چگونه و به شکل انجام می شود ؟

چاپ دیجیتال یا همان چاپ فوری چگونه و به شکل انجام می شود ؟

چاپ دیجیتال یا همان چاپ فوری چگونه و به شکل انجام می شود ؟

چاپ دیجیتال که به‌ اصطلاح به آن چاپ فوری نیز می گویند، در فرآیندی انتقال یک سند دیجیتال را از یک رایانه شخصی یا سایر دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیجیتال به یک بستر چاپی به‌ صورت محصولات خروجی متن و گرافیک در مدت‌ زمان کوتاه تبدیل می کند. بااین‌حال، این اصطلاح بیشتر به چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ و چاپ جزوه‌ها از کامپیوتر به‌جای استفاده از چاپ افست و چاپگر تجاری اشاره دارد.

همانند سایر فرآیندهای دیجیتالی، اطلاعات به کد باینری یا “دیجیتال شده” کاهش می‌یابد تا ذخیره و باز تولید آن را تسهیل کند. چاپ دیجیتال به علت هزینه‌های تولید آن، در بسیاری از بازارها به‌خصوص در سطح مصرف‌کننده و کسب‌ و کار به‌طور چشمگیری جایگزین لیتوگرافی شده است.

چاپ فوری نوعی فتوکپی خشک محسوب می شود که روش الکتروفتوگرافی یا زیروگرافی (Xerography)را در برمی‌گیرد. این روش  توسط چستر کارلسون (Chester Carlson) در سال 1938 ابداع گردید. در ابتدا چاپ با صفحاتی مسطح به صورت دستی انجام می شد، بعد از 18 سال در سال 1960، اولین چاپگر اتوماتیک از فلز استوانه ای شکل با پوششی از جنس سلنیوم جای خود را به صفحات مسطح داد

تاریخچه ی تحول چاپ رنگی دیجیتال

تاریخچه ی تحول چاپ رنگی دیجیتال

دستگاه سیستم چاپ رنگی دیجیتال ایندیگو ای پرینت 1000 باهدف عرضه چاپ رنگی در تیراژهای کم در سال 1993 به بازار عرضه شد. این دستگاه نوعی سیستم چاپ ورقی است که از ویژگی های بارز آن می توان به تنوع داده های ورودی به این دستگاه اشاره نمود. این دستگاه از قابلیت های چاپ تا 6 رنگ به‌صورت دورو بر روی انواع کاغذهای موجود در بازار تا حداکثر اندازه ی A3 با فناوری الکتروفتوگرافیک برخوردار است. بعد از سال 1993 انواع دستگاه های چاپ دیجیتال زیکون، چاپ دیجیتال زیراکس، چاپ دیجیتال کداک، چاپ دیجیتال کانوه، چاپ دیجیتال ریسو، چاپ دیجیتال ونیپسون و … با این فناوری به بازار عرضه شدند. به‌ طور کلی تاریخچه تحول چاپ دیجیتال را می توان در سه عبارت کامپیوتر، هنر و صنعت چاپ بیان نمود. در ایران اولین طرح دستگاه چاپ دیجیتال سیاه‌ و سفید، در سال 1376 مورد استفاده قرار گرفت و پس از یک سال دستگاه چاپ دیجیتال رنگی گسترش یافت.

امروزه چاپ دیجیتال در اختیار اکثر هنرمندان عکاس، تصویربردار و … قرار گرفته است. نقش اصلی تحول صنعت چاپ دیجیتال، کاربرد و مقبولیت آن در جامعه است و این صنعت، روندی رو به رشد دارد.

ویژگی های بارز چاپ دیجیتال فوری

چاپ حرفه ای با تیراژهای کم، مشخصه ی بارز چاپ دیجیتال هست. قابلیت مهم دیگر چاپ دیجیتال فوری تغییر اطلاعات در هر سری از نسخه های چاپی است. به طور مثال در صدور گواهی نامه ها یا چاپ مدارک تعدادی از افراد با مشخصات پرسنلی و شماره‌ سریال‌های متفاوت امکان‌پذیر است.

تنوع ابعاد سطوح و تنوع جنس در چاپ دیجیتال فوری

تنوع ابعاد سطوح و تنوع جنس در چاپ دیجیتال فوری

اندازه ابعاد سطوح چاپ فوری در سه طیف متوسط (A3)، بزرگ تا A3 عریض ، متداول است. روش چاپ جوهر افشان در صنعت چاپ دیجیتال، این قابلیت را فراهم آورده است که بتوان محصولات خروجی با تنوعی از ابعاد ایجاد کرد. این روش از چاپ فوری قابلیت چاپ بر روی انواعی از کاغذها، چاپ بنر، پارچه ها و … را امکان پذیر نموده است.

مزایای اقتصادی چاپ دیجیتال فوری

در چاپ دیجیتال فوری ، چاپ به‌صورت مستقیم از رایانه صورت می گیرد که امکان آنالیز و ویرایش اطلاعات به صورتی دستی فراهم و موجب افزایش دقت در محصولات خروجی می شود که منجر به کاهش ضایعات چاپی می گردد و هزینه آن مقرون به‌صرفه‌تر است. چاپ فوری یک روزه یا چاپ دیجیتال فوری در 1 ساعت برتری سرعت را نسبت به روش هایی از جمله چاپ افست که چاپ در چند روز انجام شود را نشان می دهد. دیگر مزایای چاپ دیجیتال فوری نیاز به فضای کم برای نگهداری و استفاده از این دستگاه دارد، صدای کم دستگاه چاپ و سهولت کار با این نوع دستگاه توسط افراد مبتدی موجب کاهش هزینه های اقتصادی می گردد.

این نوع چاپ می تواند برای آن دسته از افرادی که در مجموعه های کوچک فعالیت می کنند یا سفارش‌هایی که در مرحله آزمودن به چاپ می رسند و به تعداد کمی از محصولات چاپی نیاز داشته باشند، مناسب باشد.

 

آینده صنعت چاپ دیجیتال فوری

امروزه چاپ دیجیتال فوری به همراه بازاریابی های اینترنتی زمینه ساز فعالیت های بزرگ اقتصادی شده است. عواملی چون کاهش هزینه چاپ دیجیتال فوری ، قابلیت چاپ با تیراژهای کم و انتقال هر نوع اطلاعات به صورت دیجیتال، توانسته منجر به شکل گیری و رونق بازارهای میلیاردی شود.

کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس، مالزی و ژاپن به ترتیب در رتبه های سوم، پنجم، ششم و هفتم در جایگاه صنعت چاپ قرار دارند، در حالی‌که این صنعت هنوز نتوانسته است جایگاه اقتصادی خود را در ایران به دست آورد.

صنعت چاپ در مواردی چون بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی دارویی، کاشی و سرامیک می تواند نقش محوری در افزایش توان اقتصادی این نوع محصولات در بازار رقابتی امروزه و رونق چرخه تولید در سطح کشور ایجاد کند. علاوه بر این، نقش محوری این صنعت را در بحث فرهنگی نمی توان نادیده گرفت.

اهمیت صنعت چاپ در توسعه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … در حدی است که این صنعت می تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت در کشور باشد. پروفسور علی‌ اکبر فرهنگی پدر علم مدیریت ارتباطات، “صنعت چاپ را به‌عنوان صنعت زیربنایی در توسعه فرهنگ و تمدن جهانی عنوان می کند.” آینده اقتصاد در گرو توجه و رونق روزافزون این صنعت است. رونق در این صنعت، تلاش و برنامه ریزی های مسئولین در سطح ملی را می طلبد.

منبع : مهر گرافیک

 

نوشته چاپ دیجیتال یا همان چاپ فوری چگونه و به شکل انجام می شود ؟ اولین بار در چاپ و تبلیغات بهرنگ پدیدار شد.

About payam

Check Also

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی ساعت رومیزی تبلیغاتی از جمله محصولاتی می باشد که تاریخچه بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *