Home / آموزش چاپ / همه چیز درباره چاپ دای سابلیمیشن و سیلک اسکرین

همه چیز درباره چاپ دای سابلیمیشن و سیلک اسکرین

همه چیز درباره چاپ دای سابلیمیشن و سیلک اسکرین

اگر همین الان نگاهی به اطرافتان بیاندازید متوجه می شوید که تقریبا همه اشیای ریز و درشتی که از آنها استفاده می کنید به شکلی دارای تصویر یا متن چاپ شده بر روی خود هستند. هر کدام از این اشیا می توانند با روش مخصوصی چاپ شده باشد ولی بخش بزرگی از آنها، بی شک توسط فرآیندی چاپ شده است که به آن چاپ دای سابلیمیشن می گویند.

این نوع چاپ یک روش تصویر نگاری بر روی شی است که امکان چاپی با کیفیت و ماندگاری بسیار بالا، در کنار قیمت مناسب را فراهم می آورد. فرآیند این چاپ به قدری به صرفه است که چاپ تیراژ حتی یک نسخه هم برای آن امکان پذیر است. به جای استفاده از جوهرافشان های سنتی ای که رنگ را فقط بر روی سطح کار چاپ می کنند، می توان از روش دای سابلیمیشن استفاده کرد که با انتقال رنگ به عمق و بافت بستر چاپی، ماندگاری آن را ضمانت می کند.

کیفیت چاپ سابلیمیشن با گذر زمان فرسوده نمی شود زیرا در این روش جوهر در منافذ سطح حبس می شوند و از آنجایی که پس از خشک شدن دوباره به شکل جامد در می آیند، به این نام نامگذاری شده است، توسط شست و شو از بین نمی روند.

 واژه سابلیمیشن به معنای “تصعيد” است که به خاطر فرآیند تبدیل جوهر آن از جامد به گاز، چاپ سابلیمیشن از جوهرهای سابلیمیشن حساس به حرارت استفاده می کند که توسط حرارت تصاویر را بر روی سطح چاپ می کند. جوهر سابلیمیشن به شکل محلول ساخته میشود تا از آن بتوان در چاپگرهای جوهرافشان مخصوصی به نام dye sub transfer نیز استفاده کرد. در این مواقع در کنار چاپگر جوهرافشان، از یک چاپگر حرارتی نیز برای انتقال جوهر سابلیمیشن و چاپ تصاویر و متن استفاده می شود.

واژه سابلیمیشن به چه معناست؟

در پروسه چاپ سابلیمیشن، زمانی که تصاویر بر روی سطح چاپ میشوند، جزئی از سطح شده و حتی با تمام دستتان بر روی آن، متوجه هیچ گونه برآمدگی چاپ نخواهید شد. سطوح چاپ سابلیمیشن، صاف و لطیف و زیباست.

یکی دیگر از مزایای مهم این نوع چاپ این است که شما می توانید تصاویر مورد نظر خود را با تمام طیف رنگی آن، یکباره بر روی سطح موردنظر چاپ کنید و نیازی به تنظیمات پیچیده توناژ رنگها که در روش های سنتی مثل چاپ اسکرین انجام می گرفت، ندارید.

از چاپ سابلیمیشن بر روی انواع بسترها از جمله پلی استر، پلیمر و پوشش هایی با ترکیبات پلیمری می توان استفاده کرد. جوهر سابلیمیشن می تواند فیبر کاغذ را به خود جذب کند و در سطوح پارچه ای، آنقدر در بافت پارچه نفوذ کند که با آن کاملا یکپارچه شود. حرارت زیاد چاپگر حرارتی نیز، جوهر سابلیمیشن را که به شکل جامد است، مستقیما تبدیل به گاز میکند و عمل تصعید را انجام میدهد. داغی حرارت چاپگر در این زمان، ۱۸۰ درجه سانتیگراد است که جوهر بدون اینکه تبدیل به مایع شود، مستقیما از جامد به گاز تبدیل می شود؛ این کار باعث نگهداری از کیفیت رنگ در چاپ میشود. نوعی کاغذ مخصوص چاپ سابلیمیشن نیز وجود دارد که یک روی آن مات و روی دیگر آن شفاف و براق است.

فرآیند چاپ را روی سطح براق کاغذ انجام می دهند، به این ترتیب که ابتدا تصویر مورد نظر را بر روی کاغذ با کیفیت خوب چاپ می کنند، سپس کاغذ را در چاپگر قرار می دهند تا وضعیت نازل ها را بررسی کنند. در صورت رضایت بخش بودن وضعیت نازلها، عمل چاپ بر روی کاغذ سابلیمیشن انجام می گیرد.

بهتر است کاغذ سابلیمیشن را در تاریکی قرار داد تا از برخورد نور با سطح آن جلوگیری شود. زیرا اشعه نور به تدریج کیفیت کاغذ را کاهش می دهد. برای چاپ در دو طرف یک جسم، معمولا از کاغذهای حرارتی با تفلون استفاده می کنند و باید این مورد را همیشه در نظر داشت که سطح شی هرگز نباید مرطوب باشد، به همین خاطر باید از خشک شدن جوهر چاپ بر روی شی اطمینان حاصل کرد زیرا در غیر این صورت کیفیت چاپ پایین می آید.

 از چاپ سابلیمیشن در ابعاد بزرگتر نظیر چاپ روی ورق های فلزی و یا تخته شاسی در سایز A4 نیز استفاده می شود.

از فرآیند چاپ سابلیمیشن که توسط چاپگر جوهرافشان انجام می شود، نمی توان چاپ بر سطوح صد در صد طبیعی مثل کتان استفاده کرد؛ جوهر گاز شده، برای آنکه با بافت پارچه عجین شود نیازمند پارچه هایی با ترکیبت پلیمری با پلی استری است که دارای منافذ ریزی بر روی سطح خود هستند، در چاپ سابلیمیشن تنها برای سطوحی کاربر دارد که دارای منافذ هستند، در غیر این صورت، جوهر تنها بر روی سطح پارچه مینشیند که با شست و شو و فرسایش از بین می رود. پارچه های طبیعی به خاطر سطوح صاف و سیقلیشان، جوهر سابلیمیشن را به خود جذب نمی کنند و به همین دلیل برای این نوع چاپ مناسب نیستند.

یکی از زمینه های رایج کاربرد چاپ سابلیمیشن، در چاپ تیشرت های کتانی است که دارای پوشش های ظریف میکرونی در سطح بیرونی خود هستند.انواع کلاه ها و گرمکن های ورزشی، پد موس، ماگ ها، بشقاب های سرامیکی، انواع جاکت، توپ و بسیاری از چیزهایی از همین قبیل، توسط این نوع چاپ تصویرنگاری می شوند.

بیشتر سطوحی که برای چاپ جوهرافشان سابلیمیشن در نظر گرفته می شوند، دارای رنگ سفید هستند؛ اینکار به این علت انجام می گیرد که رنگ چاپ جوهرفشان شفاف است و برای تشخیص آن به رنگ پشت زمینه روشن نیاز است تا جوهر بتواند خود را نشان دهد. سطوح سفید می تواند نیاز به ایجاد تضاد رنگی را ایجاد کند و کیفیت رنگ ها را بهبود ببخشد. استفاده از سطوح چاپی سفید همچنین امکان چاپ طیف وسیعی از رنگ را فراهم می کند. از رنگ های فلزی درخشان مثل رنگ نقره ای و طلایی هم برای چاپ لوگو و تایپوگرافی ها استفاده می شود که معمولا توسط چاپگرهای لیزری تک رنگ و تمام رنگ زده می شوند.

برای بسته بندی و انبار کردن اشیایی که چاپ سابلیمیشن بر روی آنها انجام شده مراقبت های ویژه ای را انجام می دهند. اگر مواد چاپ شده با این روش به طور مستقیم در تماس با یکدیگر بوده و با اینکه در تماس مستقیم با مواد مصنوعی باشند، این احتمال وجود دارد که به مرور زمان رنگ سابلیمیشن به مواد مصنوعی دیگر پس داده شود، به همین خاطر محصولات چاپ شده را به هیچ وجه رو در روی هم قرار نمی دهند. هنگام نقل و انتقال آنها نیز، این محصولات را در لفافه های پلاستیکی قرار نمی دهند. اگرچه بسیاری از اشیایی که با روش سابلیمیشن چاپ می شوند، در قسمت عملیات تکمیلی، با پوشش های یووی کاور می شوند که در این صورت نیازی به مراقبت های ویژه نخواهد بود.

از چاپ سابلیمیشن با پوشش یووی برای چاپ در محیط های بیرونی استفاده میشود.

تفاوت های چاپ سابلیمیشن با چاپ اسکرین

 چاپ دای سابلیمیشن از نظر حوزه کاربردی آن بیشترین شباهت را به چاپ اسکرین دارد؛ چاپ اسکرین نیز مانند روش دای سابلیمیشن، برای طرح زدن برروی بسیاری از سطوح مختلف مسطح یا مدور از جمله پارچه، سرامیک و فلز، مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ اسکرین روش سنتی و دستی چاپ است که طی فرآیند آن، از یک توری یا شابلون برای انتقال تصاویر استفاده می شود، به این ترتیب که ابتدا با یک لایه نازک شابلون یا قاب را تهیه می کنند و سپس لایه نازکی از لاک حساس دیازو را روی آن کشیده و با پرینت طرح درون دستگاه چاپ دستی قرار می دهند. دستگاه چاپ سیلک طرح مورد نظر را روی توری حک می کند. با آماده شدن شابلون طرح، به دستگاه سیلک دستی نیازی نیست و سایر مراحل کاردک رنگ کشی، گذاشتن شابلون و مجمع کردن سطح صاف به شکل دستی انجام می شود.

چاپ اسکرین مزایای زیادی دارد :

  • آمادگی فرآیند چاپ
  • مقرون به صرفه بودن آن
  • امکان چاپ بر روی طیف وسیعی از بسترها

ولي از معایب چاپ اسکرین آن هم نباید غافل شد :

اول اینکه سرعت چاپ در این روش بسیار پایین و وقت گیر است. همچنین باید گفت که کیفیت و رزولوشن چاپ نهایی در محصولات سیلک اسکرین دارای محدودیت هایی نیز هست که از این نظر با کیفیتی که چاپ سابلیمیشن به دست می دهد قابل قیاس نیست. طیف رنگهای قابل چاپ در روش سیلک اسکرین به شکل قابل ملاحظه ای کمتر از دای سابلیمیشن است، در صورتی که در روش سابلیمیشن که با پرینترهای جوهرافشان انجام می گیرد، هر رنگی با هر طیف و گام قابل چاپ است.

در رابطه با تیراژ چاپ در این دو روش چاپی، باید بگوییم که چاپ اسکرین بسیار موفق تر از سابلیمیشن عمل می کند؛ در واقع بزرگترین مزیت چاپ اسکرین نوع ماشینی آن را می توان مقرون به صرفه گی آن در کار با تیراژهای بالا شمرد در صورتی که چاپ سابلیمیشن در تیراژهای بالا هزینه های زیادی را روی دست تولید کننده می گذارد. به همین خاطر امروزه هنوز هم برای کار با تیراژ بالا، تجهیزات چاپ اسکرین در اولویت استفاده نسبت به دای سابلیمیشن قرار می گیرد.

چاپ اسکرین یک فرآیند چاپ همه کاره است؛ از این روش برای چاپ بر روی هر بستری با هر نوع سطح استفاده می شود، البته بزرگترین زمینه کار چاپ اسکرین، چاپ بر روی پارچه ها از جمله تیشرت است که برخلاف آن، چاپ سابلیمیشن در این زمینه دارای محدودیت هایی است؛

یکی از بزرگترین محدودیت های چاپ سابلیمیشن این است که فقط بر روی پارچه های پلی استری منفذ دار با ترکیبات آن قابل چاپ است، به همین خاطر این نوع چاپ بر روی پارچه های صددرصد طبیعی قابل استفاده نیست.

اگر چه کیفیت چاپ دای سابلیمیشن از چاپ اسکرین بیشتر است، این چاپ باید تنها بر روی بسترهای سفید و بسیار روشن انجام بگیرد. به عبارت دیگر چاپ دای سابلیمیشن بر روی سطوح تاریک دیده نمی شود ولی برخلاف آن، چاپ اسکرین بر روی هر رنگ تاریک یا روشنی قابل چاپ است. شاید بزرگترین محدودیت چاپ اسکرین، سرعت پایین چاپ آن باشد، به این خاطر که برای چاپ هر رنگ نیازمند یک بار عبور بستر از داخل ماشین هستیم، به عبارتی دیگر، در چاپ اسکرین رنگها نمی توانند یکباره و باهم چاپ شوند. به همین دلیل در چاپ تصاویر چند رنگ، نیازمند رجیستری رنگها و تنظمیات دقیق برای آنها هستیم که سخت و وقت گیر است.

چاپ دای سابلیمیشن احتیاج به هیچ یک از این تنظیمات ندارد؛ در این روش لازم نیست نگران لایه های مختلف رنگ باشیم زیرا در این روش همه رنگها یکباره و با هم چاپ میشوند. دای سابلیمیشن همچنین این امکان را میدهد که طرح خود را به هر شکل و سبک دلخواه طراحی کنیم و برای چاپ کار جدید، تنها نمونه اورجینال را تغییر دهیم، این در صورتی است که در روش سیلک، برای تغییر کوچک ترین المان تصویر، نیازمند آماده سازی مجدد تمام مراحل چاپ هستیم.

هردو روش چاپ اسکرین و دای سابلیمیشن دارای قابلیت چاپ تصاویری با دقت و جزئیات بالا هستند. برای چاپ رنگ ها در روش دای سابلیمیشن از رنگ های (CMYO) سایان، مژنتا، زرد و پوشش شفاف استفاده میشود و برای چاپ تصاویر با گاموت رنگی خاص در مورد تصاویر با وضوح بسیار بالا، به تنظیمات پیچیده تر نیاز است.

چاپ اسکرین اگرچه معمولا برای چاپ تصاویر ساده تر استفاده می شود، برای چاپ تصاویر رنگی با کیفیت، از تکنیکی موسوم به “فرآیند چهار رنگ” استفاده می کند که عمل بازسازی تصاویر را از طریق شبکه های ظریف داتها ایجاد می کند. البته اینکار به دقت و تمرین زیاد نیاز دارد و کیفیت مورد نظر در این روش، به راحتی چاپ دای سابلیمیشن به دست نمی آید. از طرف دیگر باید گفت که اگر چه فرآیند چاپ این تصاویر در روش سابلیمیشن آسان تر است، ولی به خاطر استفاده از جلوه های ویژه خاص، هزینه های بیشتری را هم تحميل می کند.

در کل، چاپ سابلیمیشن فرآیندی است که طی آن جوهر در بافت بستر چاپی نفوذ می کند و در نتیجه سطحی ظریف و بدون برآمدگی ایجاد می کند.

نتیجه چاپ در هر دو روش دای سابلیمیشن و اسکرین لطیف و درخشان است. رنگها در روش دای سابلیمیشن روشن و درخشان و کاملا یکپارچه با بافت بستر است. البته این نتیجه را می توان در روش اسکرین با مرکب های پایه آب غیر شارژی نیز به دست آورد اما در صورت استفاده از مرکب های پلاستیکی، چون این نوع مرکب بر روی سطح بستر می ماند و به داخل آن نفوذ نمی کند، کار چاپ شده را سنگین تر می کند. نتیجه کار در هر دو روش چاپ، کاملا پایدار و با استقامت است که توسط فرسایش یا خراش و شست و شو از بین نمی رود.

چاپ اسکرین از مرکب های مخصوصی استفاده می کند که می توانند طیف گسترده ای از رنگ ها و ویژگی ها مثل جلوه های فلزی براق تا فویل و مرکب های پفی را تولید کند.

فرآیند کیورینگ چاپ دای سابلیمیشن، همزمان با چاپ تصاویر و توسط گرمای بالای ۱۸۰ درجه انجام می شود ولی در چاپ اسکرین فرآیند حرارت دهی بعد از چاپ و توسط دستگاه خشک کن انجام می گیرد. هر دو روش چاپ دای سابلیمیشن و اسکرین، روش های چند کاربردی و ارزشمندی مخصوصا در چاپ محصولات پارچه ای هستند. هر دو روش دارای مزیتها و معایب خاص خود هستند که آنها را برای بعضی از پروژه ها مناسب و برای بعضی دیگر نامناسب می کند که نسبت به حوزه کاربری آنها توسط تولیدکنندگان انتخاب میشوند.

منبع : صنعت چاپ

مترجم: بیتا توفیقیان

 

نوشته همه چیز درباره چاپ دای سابلیمیشن و سیلک اسکرین اولین بار در چاپ و تبلیغات بهرنگ پدیدار شد.

About payam

Check Also

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی ساعت رومیزی تبلیغاتی از جمله محصولاتی می باشد که تاریخچه بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *