Home / جوهرافشان های اداری / مهمترین ویژگی هایی که در هنگام خرید یک پرینتر باید به آن توجه کنید

مهمترین ویژگی هایی که در هنگام خرید یک پرینتر باید به آن توجه کنید

مهمترین ویژگی هایی که در هنگام خرید یک پرینتر باید به آن توجه کنید

با وجود تنوع مدل های چاپگرهای جوهرافشان موجود در بازار، انتخاب چاپگری که مناسب با اهداف مشتری باشد، اغلب سخت است. بعضی از چاپگرها برای استفاده در خانه طراحی شده اند و بعضی دیگر مصارف اداری دارند. خروجی بعضی از مدل ها فقط عکس است و برای چاپ عکس های فوری مناسب است در حالی که بعضی از مدل ها برای چاپ متن و گرافیک مناسب هستند و می توان به وسیله آنها چاپ کارهای با کیفیت تر و با ارزش تر را انجام داد. چاپگرهای خانگی، برای چاپ عکس های شخصی طراحی شده اند که حجم چاپ در آنها معمولا از چند بار در روز تجاوز نمی کند. آنها معمولا رومیزی هستند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

کیفیت گرافیک و متن

تمام جوهرافشان های موجود در بازار، کیفیت گرافیک و متن قابل قبولی ارائه می دهند ولی برای آن که کیفیت چاپی، مورد رضایت افراد حرفه ای باشد، باید انتخاب دقیق تری داشته باشیم. کیفیت متن چاپی، پاشنه آشیل چاپگرهای جوهرافشان است. از آنجایی که در مدل های جوهرافشان، مرکب بر روی کاغذ پاشیده می شود، چاپ متن با کیفیت برای نامه های اداری مهم با رزومه توسط یک جوهرافشان، کمی سخت تر از چاپگرهای لیزری است. چاپ متن با کیفیت در جوهرافشان های اداری به نسبت جوهرافشان های خانگی بیشتر است ولی باز هم آن کیفیت دقیق متن، با لبه های شارپ و بدون سایه ای که یک چاپگر لیزری به ما می دهد را نمی توان از یک جوهرافشان انتظار داشت. خصوصا آنکه متن چاپ شده توسط چاپگر جوهرافشان، با ریختن مایعی بر روی آن و با استفاده از ماژیک های هایلایتر، پخش می شود و چاپ را خراب می کند. همه جوهرافشان ها، قابلیت چاپ متنی که برای کاربردهای غیر مهم روزانه استفاده می شود را دارند، ولی جوهر افشانی که کیفیت متن عالی خلق کند را کمتر می توان پیدا کرد؛ با این حال اندکی شماری از مدلها را می توان در بازار پیدا کرد که دارای کیفیت متن بالایی هستند.

کیفیت چاپ یکی از مهم ترین ویژگی های یک پرینتر محسوب می شود.

کیفیت تصویر

کیفیت چاپ یکی از مهم ترین ویژگی های یک پرینتر محسوب می شود. شمار نقطه هایی که پرینتر می تواند در هر اینچ مربع از کاغذ چاپ کند، رزولوشن چاپگر نامیده می شود. دقت پرینترهای جوهرافشان به طور معمول در حدود ۱۲۰۰ × ۲۶۰۰ است (البته در نمونه های جدید دقت این چاپگرها به ۱۲۰۰ ×4800 رسیده است. رزولوشن پرینترهای لیزری از ۱۲۰۰ × ۱۲۰۰ تا ۱۲۰۰ × 2400 متغیر است که این دقت برای چاپ تصاویر گرافیکی و عکس ها با بهترین کیفیت، بسیار مناسب است. البته در پرینترهای لیزری تک رنگ رزولوشن در حدود 600 × 600 است که جهت چاپ تصاویر و متن های سیاه و سفید مناسب است.

کیفیت تصویر در تمام چاپگرهای جوهرافشان، به قدری خوب هست که رضایت یک کاربر عادی را تامین کند، چاپگرهای اداری نیز، غیر از چند مورد استثنا، کیفیت قابل قبولی را در چاپ عکس عرضه می کنند. در میان چاپگرهای در حد متوسط حتی می توان چاپگری را پیدا کرد که کیفیت تصویر آن رضایت افراد حرفه ای مانند عکاسان را نیز تامین کند. اگه به دنبال چاپگری هستید که کار چاپ عکس های خانوادگی، به اضافه چند مورد از متون اداری شما را انجام دهد، قطعا باید یک چاپگر جوهرافشان خریداری کنید.

 جوهرافشان های خانگی در دو دسته طبقه بندی می شوند: چاپگرهای ارزان قیمت، که قیمت آنها معمولا از ۱۰۰ دلار برای مدل های تک کاربردی و ۱۵۰ دلار برای MFPها بیشتر نمی شود، و چاپگرهای فوتوسنتریک با کیفیت بالا که قیمت آنها از ۱۵۰ دلار برای مدل های تک کاربردی، و ۳۰۰ دلار برای MFPها بیشتر نمی شود.

چاپگرهای گروه اول، دارای ویژگی های محدودتری در چاپ عکس هستند؛ مثلا قابلیت چاپ عکس مستقیم از حافظه گوشی، یا PictBridge در دوربین را ندارند. چاپگرهای گروه دوم، علاوه بر قابلیت های بالا، معمولا دارای ال سی دی هایی برای پیش نمایش عکس ها، قبل از چاپ هستند. آنها معمولا تاچ اسکرین هستند که کاربری آنها را آسان تر می کند. MFPهای گران قیمت، قابلیت اسکن فیلمهای ۳۰ میلی متری و چاپ بسیار با کیفیت عکس، مستقیما از اسلایدها، کارت های حافظه، نگاتیوها و دوربین ها را دارند. از دیگر ویژگی های خاص این چاپگرها که کمتر معمول هستند، می توان به هدایتگر اپتیکال داخلی چاپگر، که اجازه ذخیره عکس ها و چاپ مستقیم از دیسک، و چاپ لیبل بر روی دیسک ها را می دهد، اشاره کرد. در آخرین رده از چاپگرهای فوتو ستریک، چاپگرهای مدل near- dedicated وجود دارند. آنها ماشین هایی تک کاربردی هستند که قابلیت چاپ متن، گرافیک و عکس را با کیفیت بسیار بالا دارند. نمونه های گران قیمت تر از همین مدل چاپگر، قابلیت چاپ عکس های با کیفیت خارق العاده و مناسب برای نمایش در گالری ها را فراهم می کند. آنها دارای چندین مخزن مركب هستند که هر مخزن برای یک رنگ تعبیه شده است. افزایش تعداد رنگ ها، به کامل شدن طیف رنگی چاپ کمک می کند. مثلا، در بعضی نمونه ها می توان چند مخزن مجزا برای انواع رنگ مشکی و انواع درجات خاکستری پیدا کرد که تصاویر سیاه و سفید بسیار با کیفیتی تولید می کند. معمولا، هرچه چاپگر گرانتر باشد، مرکب مورد استفاده آن ارزان تر خواهد بود. این چاپگرها، ماشین های بزرگی هستند که امکان چاپ قطع روزنامه ای با سایز ۱۳ تا 19 اینچ را دارند. در بعضی مدلهای حرفه ای تر، چاپ بر روی هر دو نوع کاغذ ورق یا رول قابل انجام است. بعضی مدل های near – dedicated چاپگر عکس هایی با فرمت های کوچک هستند؛ قطع چاپ آنها 4 در 1 اینچ، 5 در ۷ اینچ و دیگر قطعهای کوچک است. در این مدل ها از فناوری دای حرارتی استفاده می شود و بیشتر آنها از نوع جوهرافشان هستند. برای خرید آنها، باید به چند نکته مهم توجه کرد؛ مثلا اگر شما قصد استفاده از آن در مکان هایی را دارید که پریز برق به سختی در دسترس است، باید مدلی را خریداری کنید که دارای باتری قابل شارژ باشد. برای آنهایی که نمی خواهند دوربین خود را به چاپگر وصل کنند نیز وجود پورت های یو اس بی، فلش درایور، و کارت حافظه ضروری است.  آخرین نکته، سایز کار چاپی است که اهمیت فراوانی دارد؛ در بسیاری از چاپگرهای جدید، چاپ قطع های سنتی مثل 4 در 6 یا 5 در ۷ منسوخ شده است.

سرعت چاپ در پرینترهای لیزری به مراتب بیشتر از پرینترهای جوهرافشان است.

سرعت چاپ

یکی از مهم ترین شاخصه های پرینترها، تعداد صفحاتی است که در واحد زمان می توانند چاپ کنند. این شاخصه با واحد ppm (page per minute)  سنجیده می شود. در صورتی که سرعت پرینتر برای شما اهمیت زیادی دارد و محدودیت قیمتی هم ندارید، پیشنهاد می شود از پرینترهای لیزری استفاده کنید. زیرا سرعت چاپ در پرینترهای لیزری به مراتب بیشتر از پرینترهای جوهرافشان است. طبیعتا هر چه سرعت چاپ در پرینتر افزایش یابد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. یک ویژگی مهم دیگر که باعث افزایش سرعت کار هم می شود، امکان چاپ همزمان دو طرف کاغذ است. پرینترهایی که چاپ دو روی اتوماتیک (Automatic Duplexing) دارند، صرفه جویی بسیار خوبی در کاغذ دارند و هزینه های کاغذ را به نصف می رسانند. این ویژگی در برخی از پرینترهای شخصی و بسیاری از پرینترهای اداری وجود دارد. این ویژگی در برخی از پرینترها به صورت دستی وجود دارد که در صورت استفاده مداوم، می تواند آزاردهنده باشد.

قابلیت اتصال

چاپگرهای جوهرافشان با قابلیت های اتصال مختلفی عرضه می شوند. مدل های ارزان فقط دارای پورت های USB هستند، ظرفیت کاغذ آنها کم است و برای کاربرانی که حجم کار چاپی آنها زیاد نیست و مصارف شخصی، مناسب است. بیشتر جوهرافشان ها، چه از نوع اداری با خانگی، دارای پورت های اترنت هستند. اگر مشتاق خرید چاپگرهای وایرلس هستید، خبر خوب اینکه تمام جوهرافشان های جدید، دارای استاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱ هستند. از آنجایی که تقاضای چاپ وایرلس، مخصوصا مستقیم از گوشی به چاپگر این روزها هم در دنیای کسب و کار و هم در بین کاربران عادی زیاد شده است، بسیاری از تولیدکنندگان، همراه با چاپگر خود، اپلیکیشن سازگار با آن را برای سیستم عامل های مختلف مثل ویندوز، آیفون، مک، اندروید و بلک بری عرضه می کنند. مدل های مختلف چاپگرهای وایرلس، دارای Wi – Fi Direct یا NFC هستند. با استفاده از هر دو نوع می توان بدون اتصال به شبکه اینترنت و از راه دور کار چاپ را انجام داد. در صورتی که از یک شبکه کابلی در یک اداره استفاده می کنید و نیاز دارید که پرینتر بین تمامی سیستم ها به اشتراک گذاشته شود؛ یکی از ساده ترین راه ها استفاده از پرینتری است که دارای پورت اترنت است. در این حالت کافی است از پرینتر یک کابل شبکه اترنت را به سوییچی که کامپیوترها به آن متصل هستند، وصل کنید. به این ترتیب تمامی کامپیوترهای شبکه، می توانند از پرینتر استفاده کنند. البته پرینتر های بدون پورت شبکه را نیز می توان بین چند کامپیوتر به اشتراک گذاشت اما برای این کار باید پرینتر را به یکی از کامپیوترها متصل نموده و سپس آن را Share کنید. در این حالت در صورت خاموش شدن کامپیوتری که پرینتر به آن متصل است، دیگران نمی توانند از پرینتر استفاده کنند.

تغذیه خودکار ADF

تصور کنید می خواهید صد برگ از صفحات یک کتاب با جزوه را با پرینتر خانگی تان کپی کنید. حالا تصور کنید باید تک تک برگها را دستی در سینی چاپ قرار دهید و دکمه کپی را بزنید! حتی تصورش مشکل است. سیستم تغذیه ی خودکار راه حل این مسئله است. در این حالت تنها کافی است برگه های خود را روی سینی مخصوص تغذیه خودکار قرار دهید تا دستگاه به صورت اتوماتیک برگه ها را یکی پس از دیگری وارد دستگاه کرده و کپی کند. البته سینی ADF ظرفیت محدودی دارد و در بیشتر دستگاهها تا ۳۵ برگ را پشتیبانی می کند. با این حال مدل های ۵۰ برگی هم در بازار موجود است.

چرخه وظایف

 اگرچه تا چند سال اخیر اکثر چاپگرهای جوهرافشان برای مصارف خانگی یا اداری تهیه شده اند، تکنولوژی جوهرافشان هر روز بیشتر و بیشتر به سمت کسب و کارهای بزرگ تجاری سوق پیدا می کند که آنها را در رقابت مستقیم با چاپگرهای لیزری قرار می دهد. در فناوری جوهرافشان های تجاری، از پرینت هدهایی به پهنای عرض کاغذ استفاده می شود. اگرچه حجم کار چاپی ماهانه یک چاپگر جوهرافشان به حجم کار چاپ شده یک چاپگر لیزری نمی رسد، اما از آنها می توان در اداره ها و گروههای کسب و کار کوچک استفاده کرد. همچنین باید توجه داشت که پرینترها در مدل های خانگی، خانگی سنگین، اداری سبک و اداری سنگین دسته بندی می شوند. نکته ی تعیین کننده در این زمینه توان کاری پرینتر است. توان کاری پرینتر معمولا با عددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ و حتی بیشتر عنوان می شود. البته شاید میزان اعلام شده توسط شرکت سازنده معیار خوبی برای انتخاب پرینتر نباشد. توصیه ما به شما این است که در مرحله اول به حجم سینی ورودی پرینتر دقت کنید. پرینترهایی که برای مصارف سبک طراحی می شوند، معمولا در سینی ورودی کاغذ خود تنها پذیرای ۱۰۰ برگ هستند. این میزان با افزایش توان پرینتر کم کم بیشتر می شود. در واقع می توان گفت پرينتری که دارای سینی ۱۰۰ برگی است برای سبک ترین مصارف ساخته شده است و بهتر است در منزل استفاده شود. پرینتر های با ظرفیت سینی ۱۵۰ برگی، توان بیشتری داشته و برای استفاده های متوسط خانگی و با سبک اداری مناسب هستند. پرینتر های ۲۰۰ برگ به بالا هم برای مصارف اداری طراحی شده اند.

جوهرافشان های اداری

چاپگرهای جوهر افشان اداری، در دو نوع تک کاربردی و MFP برای چاپ کارهای حجیم طراحی شده اند. از آنها می توان به عنوان ماشین فکس نیز استفاده کرد؛ به این ترتیب که از هارد درایو کامپیوتر شما یک فکس فرستاده می شود، اطلاعات به ایمیل شما اسکن می شود و از آنجا به عنوان ضمیمه چاپ خارج می شود. چاپگرهای اداری از نوع MFP نیز، دارای سیستم تغذیه اتوماتیک اسناد(ADF) است که عملیات اسکن، فکس و کپی اسناد را آسان تر می کند. بعضی از ADF ها می توانند دو طرف برگه کاغذ را اسکن کنند. در بین این مدل ها نیز، آنهایی که دو طرف کاغذ را هم زمان اسکن می کنند، از آنهایی که صفحات را به ترتیب اسکن می کنند، بسیار سریع تر هستند. MFPهای اداری، دارای ظرفیت ۲۰۰ برگ هستند. اگر می خواهید که چاپ را در دو طرف کاغذ انجام دهید، باید چاپگری را انتخاب کنید که سیستم دو طرف خوان اتوماتیک داشته باشد. اگر می خواهید کار چاپ را با دو نوع یا دو سایز متفاوت کاغذ، به صورت هم زمان انجام دهید، باید مدل چاپگری با دو سینی کاغذ خریداری کنید. بعضی از این چاپگرها چاپ قطع روزنامه را نیز پشتیبانی می کنند.

جوهرافشان های خاص

 جوهر افشان ها، تنها چاپگرهایی هستند که دارای مدل هایی برای استفاده با موبایل هستند. (غیر از بعضی چاپگرهای حرارتی که در آنها از کاغذهای حرارتی خاص استفاده می شود). تولید کنندگان بعضی اوقات به پرینترهای جوهر افشان با لیزری، اسکنر و فکس اضافه می کنند. این وسیله که All in One نامیده می شود، قادر است فکس ارسال یا دریافت کند، پرینت بگیرد، تصاویر با متون را اسکن کند و یا از یک برگه کپی بگیرد. هر چند ممکن است نیازی به برخی از امکانات پرینترهای چندکاره نداشته باشید اما خرید آنها برای کاربران خانگی توجیه پذیر است زیرا نه تنها قیمت آنها از خرید یک اسکنر و با فکس جدا، پایین تر است، بلکه جای بسیار کمتری نیز اشغال می کنند. از مدل های All – in – one می توان هم برای مصارف خانگی و هم اداری به خوبی استفاده کرد که قیمت بسیار مناسبی هم دارند. اگر می خواهید هنگامی در مسافرت یا حتی وسط جاده هستید، اسنادتان را چاپ کنید، شما به یک مدل جوهرافشان سازگار با موبایل احتیاج دارید. البته ظرفیت کاغذ در چاپگرهای موبایل پایین است و با قیمت متوسط ۲۵۰ دلار از چاپگرهای غیر موبایلی گران تر هستند.

منبع : صنعت چاپ

نوشته مهمترین ویژگی هایی که در هنگام خرید یک پرینتر باید به آن توجه کنید اولین بار در چاپ و تبلیغات بهرنگ پدیدار شد.

About payam

Check Also

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی ساعت رومیزی تبلیغاتی از جمله محصولاتی می باشد که تاریخچه بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *