Home / HP / باید ضعف‌های چاپ دیجیتال را برطرف کنیم

باید ضعف‌های چاپ دیجیتال را برطرف کنیم

باید ضعف‌های چاپ دیجیتال را برطرف کنیم

افشین فرنگی با تاکید بر نقش چاپ دیجیتال عنوان کرد

افشین فرنگی؛ کارشناس چاپ کشور درباره چالش‌های پیش روی چاپ دیجیتال توضیح داد: بزرگترین مساله‌ای که یک تکنولوژی بتواند در منطقه و کشوری رشد پیدا کند شامل چند موضوع است؛ نخست مبحث ماشین‌آلات، دوم سرویس و نگهداری و سوم مواد اولیه که در این زمینه ما دارای ضعف‌های زیادی در چاپ دیجیتال هستیم و باید تلاش کنیم این ضعف‌ها را برطرف کنیم.

وی افزود: چاپ دیجیتال امروز در چندین حوزه خود را نشان می‌دهد؛ نشر، فعالیت‌های تبلیغاتی و بسته‌بندی و به تازگی نیز در حوزه کارتن‌سازی نیز وارد شده است و نقش مهمی در خارج از ایران بازی می‌کند به طوری که روزبه‌روز تکنولوژی پیشرفته‌تر می‌شود و به مقوله سرعت و قیمت تمام شده پایین‌تر دست پیدا می‌کنیم.

فرنگی با اشاره به وضعیت چاپ دیجیتال در کشور توضیح داد: اما متاسفانه چاپ دیجیتال هنوز در ایران نتوانسته است جایگاه خود را پیدا کند، به عنوان مثال امروزه جای نشر رومیزی در چاپ دیجیتال خالی است و هنوز ناشران و مجموعه‌های چاپی موفق به بروزرسانی و رشد در این حوزه نشده‌ است.

چالش‌های پیش روی چاپ دیجیتال

وی همچنین درباره چالش‌های پیش روی چاپ دیجیتال توضیح داد: بزرگترین مساله‌ای که یک تکنولوژی بتواند در یک منطقه و کشوری رشد پیدا کند چند موضوع است؛ نخست مبحث ماشین‌آلات، دوم سرویس و نگهداری و سوم مواد اولیه که در این زمینه دارای ضعف‌هایی هستیم که باید آن‌ها را برطرف کنیم.

این فعال حوزه چاپ تاکید کرد: اگر نگاهی به این سه موضوع داشته باشیم می‌بینیم که هر سه مورد وارداتی است و اغلب کمپانی‌هایی در این زمینه فعالیت می‌کنند که ایران نمی‌تواند به صورت مستقیم با آن‌ها همکاری داشته باشد مثل اچ پی و کداک. در این زمینه نبود نمایندگی مستقیم معتبر این برندها در کشور مساله‌ساز است زیرا آن‌ها نمی‌توانند پشتیبانی درباره خدمات تعمیر و قطعات داشته باشند.

به گفته فرنگی، غیر از آن مواد اولیه مورد نیاز در این حوزه نیز مساله مهمی است، به طوری که مواد اولیه گران است و کار در نهایت با قیمت بالا به دست سفارش‌دهنده و مشتری می‌رسد. ما در حوزه مواد اولیه توزیع‌کننده مستقیم نداریم و متاسفانه روش‌های نادرست برای تامین مواد اولیه جایگیزین شده و این موضوع باعث شده است که قیمت مواد اولیه این صنعت بالا باشد و نتوانسته است گوی رقابت را در خیلی از این زمینه‌ها به دست بیاورد.

وی درباره سرمایه‌گذاری آینده بازار چاپ دیجیتال نیز گفت: معتقدم در آينده نزدیک در حوزه نشر این سرمایه‌گذاری بیشتر خواهد بود و در این زمینه به دلیل وضعیت تقاضا در حوزه چاپ کتاب در تیراژ پایین رونق خواهد گرفت و پس از آن چاپ دیجیتال در خدمت تبلیغات خواهد بود و در زمینه بسته‌بندی نیز روشنایی‌ها دیده می‌شود و شاهد هستیم که چندین مجموعه تصمیم دارند در این حوزه به سمت ماشین‌آلات دیجیتال بروند.

منبع : ایپینا

نوشته باید ضعف‌های چاپ دیجیتال را برطرف کنیم اولین بار در چاپ و تبلیغات بهرنگ پدیدار شد.

About payam

Check Also

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی ساعت رومیزی تبلیغاتی از جمله محصولاتی می باشد که تاریخچه بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *