Home / آموزش چاپ / آینده چاپ دیجیتال در ایران بکر و خام است

آینده چاپ دیجیتال در ایران بکر و خام است

آینده چاپ دیجیتال در ایران بکر و خام است

سعید علیرضایی؛ مدیرعامل چاپ نورتک با اشاره به اهمیت چاپ دیجیتال گفت: آینده چاپ دیجیتال در ایران هنوز بکر و خام است و باید ببینیم وضعیت نرخ ارز و سرمایه‌گذاری‌های جدید در این حوزه به کدام سمت می‌رود و آیا دیجیتال‌کارها به سمت ماشین‌های حرفه‌ای می‌روند یا می‌خواهند از سیستم‌های معمولی با کاربرد اداری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه چاپ دیجیتال نیز فرصتی برای چاپخانه‌داران است، گفت: چاپ دیجیتال نیز مانند همه تکنولوژی‌های جدید برای گروهی تهدید و برای گروهی دیگر فرصت است و ما در هر عرصه‌ای که یک تکنولوژي جدید وارد می‌شود با چنین مباحثی روبرو بودیم.

علیرضایی افزود: چاپ دیجیتال برای افرادی که سنتی فکر می‌کنند و نمی‌خواهند به روز باشند و توان بهره‌وری از انرژی را ندارند یک تهدید به شمار می‌آید که قسمتی از چاپ تبلیغاتی را از بین می‌برد و برای کارهای تیراژ پایین و سریع است کسی به سراغ چاپ افست نمی‌رود و ترجیح می‌دهند از سیستم دیجیتال استفاده کنند.

چاپ دیجیتال برای تولید بسته بندی به صورت نمونه کاربرد دارد

مدیرعامل شرکت نورتک با اشاره به گروهی که به سمت چاپ دیجیتال حرکت کرده‌اند نیز گفت : گروهی هم هستند که علاوه بر به‌روز بودن، مطالعه بیشتری دارند و می‌توان گفت که چاپخانه‌‌های جوان‌تری هستند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و قسمتی از بازار را که چاپ افست از دست می‌دهد جذب کنند.

وی هچنین درباره حرکت چاپ دیجیتال در آینده نزدیک نیز توضیح داد: در گام نخست چاپ دیجیتال نشر و تبلیغات را هدف قرار داد و بسته‌بندی در مرحله آخر بود اما همین الان هم چاپ دیجیتال بسیار جدی در قسمت بسته‌بندی وارد شده است اگرچه همه‌گیر نشده است و هنوز جا دارد ولی به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.

علیرضایی با بیان اینکه برخی از دستگاه‌های چاپ دیجیتال هنوز نتوانسته است راه‌حل اقتصادی و قابل استفاده برای شرکت‌های بسته‌بندی ارایه کند، عنوان کرد: اکنون قیمت تمام شده این کار با توجه به تیراژ بسیار بالای بسته‌بندی بسیار گران تمام می‌شود ولی برای قسمتی از بسته‌بندی که به صورت نمونه تولید می‌شود چاپ دیجیتال می‌تواند جواب بدهد و بخشی از بازار را جذب کند اما بازار کوچکی است.

تکنولوژي ماشین‌های چاپ دیجیتال در ایران، بسیار ابتدایی هستند

به گفته وی، تا امروز به هیچ وجه چاپ دیجیتال با کیفیت بسیار بالا و تهدید بسیار جدی هنوز به بازار نیامده است و تکنولوژي ماشین‌های چاپ دیجیتال، بسیار ابتدایی هستند به طوری که شاید در هیچ جای دنیا به اسم دستگاه چاپ دیجیتال به آن نگاه نمی‌کنند بلکه بیشتر به عنوان ماشین اداری و نیاز داخلی مجموعه‌ها استفاده می‌شود به نام دیجیتال معرفی می‌شود.

مدیرعامل شرکت نورتک تاکید کرد: با توجه به نرخ ارز بسیاری از سیستم‌های بزرگ دیجیتال که تا چهار ـ پنج سال پیش به بازار ایران می‌آمد هم نمی‌آید و ما سال‌ها است که ورود ماشین‌الات دیجیتال با کیفیت بالا مثل ماشین‌های اچ‌پی یا کداک‌اکسپرس یا آخرین نسل سیستم‌های زیراکس به بازار نیامده و همه مدل‌های قدیمی هستند که هیچ کدام جدی نیستند.

علیرضایی با بیان اینکه بسیاری از ماشین‌های موجود در بازار به عنوان دستگاه دیجیتال جدی نیستند، گفت: زمانی که کار نهایی چاپ می‌شود به راحتی می‌توانید تفاوت آن را با چاپ افست متوجه شوید در حالی که ماشین‌هایی در بازار هستند که شانه به شانه افست فعالیت می‌کنند ولی هیچ یک از آن‌ها به بازار وارد نشده‌اند.

منبع : ایپینا

نوشته آینده چاپ دیجیتال در ایران بکر و خام است اولین بار در چاپ و تبلیغات بهرنگ پدیدار شد.

About payam

Check Also

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی

ساعت چوبی رومیزی تبلیغاتی ساعت رومیزی تبلیغاتی از جمله محصولاتی می باشد که تاریخچه بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *